Tento článek je součásti seriálu: Nicaragua 2017

Do Nikaragui jsme se vydali více méně náhodou. Objevily se levné letenky, s těmi jsou spojené přetížené servery. Klikali jsme jako blázni a jediné, co nám dopadlo, byla Managua. Hmm … kde to je? Po velmi rychlém googlení jsme zjistili, že Nikaragua je jedna z nejbezpečnějších zemí regionu, druhá nejchudší země střední Ameriky a platit se tu dá cordobami (a dolary). Což samozřejmě pro poznání země nestačí, to se nám podařilo až v terénu. V článku přinášíme deset věcí, které nás jako evropany v Nikaragui překvapili nejvíc.

1. Sirény v Leónu

Každý všední den se v Leónu rozezní sirény v 7 ráno a ve 12 v poledne. Poprvé jsem nevěděli, co se děje a čekali jsme na reakce místních. Těm to bylo úplně jedno a pokračovali dál v tom, co dělali. Tak jsme si řekli ok a neřešili to. Časem jsme přišli na to, že siréna v 7 ráno je pro děti, aby se vydali do školy a siréna ve 12 je pro info, že je čas oběda. Mimo León jsme sirény neslyšeli.

2. Řízení auta

Silnice jsou kvalitní a v Nikaragui se jezdí příjemně. Není tu silný provoz (mimo centra větších měst) a řidiči jsou ohleduplní. Kolem silnic nemají zbytečné značky. Když ve městě řidič jede do křižovatky, tak troubí, aby dal vědět, že jede. Sedačky pro děti nejsou povinné a nikdo je tady nepoužívá. Na motorce jezdí celé rodiny i s malými dětmi vzadu či na řidítkách. Na korbě dodávky jede klidně 20 lidí. Henry nám říkal, že 20 lidí je ok, ale třeba 30 už se policii nelíbí. Běžně jezdí lidi na přívěsu kamionu společně s nákladem. Míchačky táhnou za nákladním autem a podobně. Všude potkáte starý americký školní autobusy. Ty se sem dovezou právě z USA, když tam doslouží. V Nice se používají jako chicken busy.

3. Teplá voda

Pokud váš hotel, hostel nebo majitel domu na airbnb vyloženě do popisku nenapíše, že má teplou vodu, počítejte s tím, že ji nemá. Dá se to vydržet, speciálně pokud máte sprchu v podstatě venku. Tam je totiž většinou teplo.

4. Ohňostroje

Ohňostroj v Leónu (a nejen tam) vypadá tak, že vidíte jasný záblesk a slyšíte ohromnou ránu. A to je celé. Ohňostroj jak ho známe my to není. Když jsme to slyšeli poprvé, tak jsme nevěděli, co se děje. Speciálně proto, že nejčastěji se tu ohňostroje daly slyšet kolem páté hodiny ranní. Po chvíli googlení a dotazování se místních, jsme zjistili, že to je ohňostroj.

5. Elektřina

To, že v Nikaragui není pitná voda v kohoutku jsme věděli předem. Ale to, že napětí v síti kolísá ne. Občas není elektrika vůbec. Ve velkých městech to problém není, ale mimo hlavní města je to v podstatě pravidlo. Lidi, co tam žijí už dopředu vědí, kdy půjde proud a kdy ne. Pravidlo, které jsme se naučili například je, že v neděli odjíždějí turisti z klimatizovaných pokojů v hotelech a elektrika se tím pádem dostane i mimo město. To znamená mimochodem i to, že funguje i jiný, než satelitní telefon.

6. Dvě měny

Tohle by bylo dobrý vědět předtím, než jsme tam jeli. Používají se tu dvě měny. Jejich cordoba a americký dolar. A nemá cenu měnit dolary na cordoby. Všude zaplatíte dolary a vrátí vám v cordobách ve výhodnějším kurzu, než oficiální směnárna. Berou to tak, že 1 dolar = 30 cordob. Dolary se dá platit téměř všude a když peníze vyměníte už na letišti, měníte kurzem cca 1 dolar = 24 cordob. Zkráceně, nedělejte to.

7. Myši všude

Čekáte všemožná zvířata – hady, pavouky, myši.. Žádné z nich nevidíte, ale myší je tu opravdu hromada. Jídlo se musí schovávat, zavírat do lednice, jinak vám ho sežerou myši. Když jsme neměli v pokoji ledničku, věšeli jsme igelitku s jídlem doprostřed pokoje z lustru, aby se k němu nedostaly. Nevidíte je, ale v noci jedou ve velkým. Stane se, že jdete spát do čisté postele a ráno máte vedle sebe na polštáři myší bobky. Zvyknete si.

8. Jídlo a pití

Jídlo je v Nikrague naprosto parádní. Vše je Eko, Bio a organic. Nic z toho nikde napsaný není, jelikož pro ně je to naprosto normální. Nemají ještě tolik velkovýroben, jak u nás a pokud jíte a nebo nakupujete mimo velká města, je to fajn. Cena je pro nás taky nízká a obzvlášť na tu kvalitu. Doporučujeme stravovat se jak na ulicích ve stáncích, tak i v jídelnách ve městě. Jídlo luxusní a pořídíte si tři obědy za našich 110 korun.

Limonádu koupíte v Nikaragui na ulici v igelitových sáčcích s brčkem. Nejen na ulici, ale často ji tak dostanete i v restauraci k obědu.

9. Angličtina

Poměrně dost lidí v Nikaragui je schopných domluvit se anglicky. Poměrně dost taky ne. Záleží na vašem štěstí a španělštině. Všichni jsou ale nápomocní a i když angličtinou nevládnou, budou se snažit poradit, nebo zavolají někoho, kdo anglicky umí.

10. Záchody

Tohle jsme dopředu věděli, ale chceme mít 10 bod 🙂 Toaletní papír se nehází do záchodu, ale do koše vedle mísy. Což je ve Střední Americe vcelku běžný.

Děkujeme za přečtení

Ahoj, jsme Bízovi a cestování s dítětem je sport, který provozujeme už Maxových šesti týdnů. Na cestování máme nejradši nové zážitky, které nám přinese a fakt, že nám rozšiřuje obzory. To samé chceme pro Maxe. Na cestách rádi fotíme a natáčíme. Inspirujte se našimi příběhy a tipy pro cestování s dětmi.

7 důvodů proč odebírat Newsletter