Chystáte se na svoji první cestu letadlem s dítětem do dvou let? Nevíte, co máte na letišti dělat? Co si můžete vzít s dětmi do letadla? Jaká zavazadla musíte odbavit? Jak je to s cestováním letadlem, když si s sebou chcete vzít kočárek, nebo autosedačku? Vyzkoušeli jsme všechno a přinášíme vám kompletní návod! Pro přehlednost jsme ho rozdělili do více článků – první z nich vás krok od kroku provede letištěm a poradí, kdy, co a jak vyřešit, pokud cestujete s malými dětmi.

Krok č. 1 – kupujeme letenky sami

Rozhodli jste se nevyrazit přes cestovku a koupit si letenky sami? Pokud máte dítě do dvou let, musíte koupit letenku i pro něj. Je potřeba počítat s tím, že nebude mít vlastní sedačku. Dítě do dvou let platí většinou sníženou cenu letenky a celé letištní poplatky. Může vás tedy překvapit, že i miminko za letenku platí. Při nákupu letenek na internetu tedy vyznačte, že kupujete např pro tři osoby (2 dospělí a 1 novorozeně/infant). Miminko musí mít i vlastní palubní lístek. Pokud to jde a pokud jste schopni cestovat jen s příručními zavazadly, uděleljte odbavení online. Na letišti vám ušetři spoustu času postáváním ve frontě.

Krok č. 2 – odbavení na přepážce – kdy k němu musím?

Pokud máte zavazadlo větší, než příruční, musíte ho jít odbavit na přepážce na letišti. Přepážku, která vás odbaví najdete na letišti na informační tabuli u svého letu (poznamenejte si číslo letu svého letadla – například OK234). Případně se můžete zeptat na informacích. Pokud cestujete s většími zavazadli, nebo máte nadrozměrnou autosedačku, doporučujeme jí také odbavit. Pokud tak neučiníte, riskujete, že vás z bezpečnostní kontroly vrátí k odbavovací přepážce a ztratíte drahocený čas. Pokud jste neprovedli odbavení online a nemáte vytisknutý (nebo uložený v telefonu) palubní lístek, musíte na odbavovací přepážku vždy.

Krok č. 3 – bezpečnostní kontrola – jak se na ni připravit?

Před vstupem na bezpečnostní kontrolu si připravte palubní lístek a doklady totožnosti. Po oskenování QR kódu na palubním lístku se dostanete do fronty na bezpečnostní kontrolu. Tu s dětmi nepodceňujte a co nejlépe se na ní připravte už doma při balení. Do uzavíratelných sáčků si připravte všechny léky, mastičky, kapičky a olejíčky (nesmí přesáhnout 200ml na jednoho cestujícícho). My používáme tyhle uzavírací sáčky z IKEA. Sáčky si připravte do tašky, kterou máte po ruce. My je dáváme do kabelky nahoru, abychom je mohly rychle vyndat a na kontrole se nezdržovali.

Jídlo a pití pro dítě do letadla?

Jídlo i pití pro dítě do letadla vzít můžete. Vyndejte ho na pás na bezpečnostní kontrole a pracovníkům řekněte, že se jedná o jídlo a pití pro dítě. Proženou ho skenerem a vrátí vám ho až projdete bezpečnostním rámem s ostatními věcmi. Ve sbalených taškách nenechávejte jídlo, elektroniku (notebooky, tablety, mobily). Je potřeba vyndat i větší foťáky, pokud s sebou berete např zrcadlovku. Pokud s sebou berete kočárek, měl by se vejít  na pás a projet kontrolou. To samé platí o autosedačce. My jsme cestovali jak s vajíčkem, tak i s větší autosedačkou (Römer King II) a obojí se nám v Praze na letišti vešlo. Nicméně na některých letištích (konkrétně v Toulouse ve Francii, nebo na Fuertaventuře) nás s autosedačkou poslali zpátky a museli jsme ji odložit k rozměrným zavazadlům.

TIP: Rozhodně doporučujeme si i v případě, že máte odbavené zavazadlo, sbalit i malé příruční, do kterého si dáte ty nejdůležitější věci na let s dítětem. U delších letů nezapomeňte na oblečení na převlečení (děti v letadle občas zvrací) a kartáček na zuby (nám nejvíc vyhovuje Curaprox).

Bezpečnostní kontrola na letišti s dítětem

Co dál musíte dát na bezpečností kontrole na pás? Hodinky, pásky, bundy, šátky, klíče, mobily, cestovní doklady, rozepínací svetry. Pokud cestujete s dítětem v šátku nebo v nosítku, musíte před bezpečnostní kontrolou šátek i nosítko sundat, dát ho na pás a projít rámem s dítětem v náručí. Většinou není nutné sundávat boty. Na konci bezpečnostní kontroly při cestování s dítětem se může stát, že vás budou testovat na různé látky. V tom případě vás zastaví pracovník kontroly za rámem při sbírání věcí z pásu a přejede vám papírovým proužkem po rukou z vnější i vnitřní strany. Pokud vás testují, počkete, až vám řeknou, že je vše v pořádku a můžete pokračovat.

Náš tip: podívejte se, jestli na letišti není speciální fronta pro rodiny s dětmi, často vás pustí do “rychlého pruhu”, takže nemusíte s dětmi stát dlouhé fronty.

Krok č. 4 – Odletová brána

Prošli jste bezpečnostní kontrolou a teď už se těšíte do letadla? Najděte svou odletovou bránu a vyražte k ní. Pokud máte čas nabyt, doporučujeme najít dětský koutek. Většina letišť ho v nějaké formě má. Pokud potřebujete přebalit a nevidíte cedulky s přebalovacím pultem, zkuste dámské záchody, improvizovaný přebalovací pult bývá téměř na všech letištích.

Vzali jste si k odletové bráně kočárek nebo autosedačku? Teď je čas se domluvit s personálem na bráně, kde autosedačku nebo kočárek nechat. Závisí to na letecké společnosti. Někteří vše zařídí za vás a přeberou si kočárek či autosedačku na bráně, někteří vám řeknou, abyste si je s sebou vzali k letadlu, kde bude vyznačená plocha pro odklad těchto typů zavazadel. Tak jako tak i při výstupu z letadla budete mít dvě možnosti, kde svou autosedačku najdete – buď venku u letadla na obdobné vyznačené ploše, nebo v letištní hale v části pro rozměrná zavazadla (tato varianta je pravděpodobnější). Připravte se také na to, že rozměrná zavazadla mají často jiný pás, než ostatní zavazadla. Většinou je také dostanete až potom, co jsou ostatní zavazadla z letadla venku (cca o 10-15 minut později).

Krok č. 5 – Nastupujeme do letadla

U odletové brány se začíná tvořit fronta a to je signál, že brzy začne nástup do letadla. Pokud nemáte přednostní odbavení, nebo vás letecká společnost neodbavuje automaticky mezi prvními (protože cestujete s malými dětmi), zařaďte se do fronty mezi ostatní. Ve frontě si připravte palubní lístky a cestovní doklady pro všechny cestující. Doklady předejte letušce, která naskenuje QR kód z palubního lístku, zkontroluje pas a pustí vás dál k nástupu do letadla.

Před nástupem do letadla si na palubním lístku zkontrolujte, kde sedíte, abyste nastupovali správnými dveřmi (předními/zadními). Snažte si i zapamatovat číslo své sedačky a místo, kde v letadle sedíte, abyste nezdržovali frontu, která se za vámi vytvoří. Po nástupu do letadla si řekněte letušce o pás pro dítě, které bude připoutané na vás. Pokud nevíte, jak ho používat, rádi vám to na místě vysvětlí, nebojte se zeptat. Příruční zavazadla můžete dát do prostoru nad sedačkou, menší kabelky, nosítko atd umístěte pod sedačku před sebou. Sem si zároveň dejte jídlo a pití pro dítě, abyste ho měli po ruce.

Při startu musí dítě sedět na klíně připoutané k vašemu pásu. Nám se často stalo, že Max usnul ještě před vzletem a některé letušky požadovaly, abychom ho probudily a on při startu seděl čelem k sedačce před sebou a ne spal schoulenej v náruči. Realita ale byla většinou taková, že si i letušky uvědomují, že spící dítě je lepší než brečící unavené dítě a říkají vám to spíš pro formu. Zkuste jim tedy vysvětlit situaci, i spící dítě mít  připoutané a většina to nebude řešit.

Je něco, co vás na letišti překvapilo? S čím jste se setkali při cestování s dětmi vy? Nebo vás napadá nějaká otázka, na kterou byste chtěli znát odpověď? Neváhejte a napište nám, rádi vám poradíme.

Chcete cestovat levněji a ušetřit třeba za ubytování? Vyzkoušejte airbnb! S naším odkazem máte 600,- slevu na první ubytování.

Děkujeme za přečtení

Ahoj, jsme Bízovi a cestování s dítětem je sport, který provozujeme už Maxových šesti týdnů. Na cestování máme nejradši nové zážitky, které nám přinese a fakt, že nám rozšiřuje obzory. To samé chceme pro Maxe. Na cestách rádi fotíme a natáčíme. Inspirujte se našimi příběhy a tipy pro cestování s dětmi.

7 důvodů proč odebírat Newsletter