Každá aerolinka je jiná a cesta letadlem je pokaždé jiný zážitek. Létání s dítětem může být pohoda i peklo a výběr aerolinky může samotný zážitek hodně ovlivnit. Jaké jsou naše tipy pro cestování s jednotlivými leteckými společnostmi? Jaké jsou jejich limity a kdo nás příjemně překvapil?

Norwegian

Zatím nejlepší nízkonákladovka, se kterou jsme letěli. Příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x23 cm a k tomu jedno menší 25x33x20cm, dohromady nesmí přesáhnout 10kg (pro lety do Dubaje 8kg). Děti do dvou let (tedy ty, co nemají vlastní místenku) nemají nárok na vlastní zavazadlo. Dovolené je ale “rozumné” množství dětského jídla a pití s sebou. To ale není nic zvláštního. Na rozdíl od ostatních nízkonákladovek má dítě u Norwegian nárok na odbavené zavazadlo do 5kg. K tomu zadarmo převezou jednu autosedačku nebo kočárek. Když se zaměřím na jejich letadla, člověk ani nemá pocit, že ta letenka byla tak levná. Dost místa na nohy. Základní občerstvení během letu. A obrazovka nad každou třetí sedačkou. Chválíme a poletíme znova.

Ryan Air

Ano, Ryan Air lítá levně a je to znát. V letadle je nacpáno o několik řad sedadel víc, než by bylo příjemné. Místo na nohy končí cca deset centimetrů před vašimi koleny. Ale i tak se to na krátké cesty dá přežít. Myslete na to, že letíte za pár stovek a bude to fajn. Ryan Air je jedna z aerolinek, která má infant fee – tedy poplatek za přepravu novorozence – ten je ve výši 20 eur. Může se tedy stát, že mimčo poletí dráž než vy. Co se bagáže týče, má každý cestující s vlastní místenkou nárok na příruční zavazadlo 55x40X20cm do deseti kilo a malou taštičku 35x20x20cm. Dítě má nárok mít vlastní “baby bag”, která váží do devíti kilo. Rozměry nejsou definovány. My bereme tašku na kolečkách plnou plínek. Ryan Air navíc zadarmo přepraví kočárek, autosedačku nebo cestovní postýlku.

Wizz Air

V prostoru pro cestující je hodně podobný Ryan Airu. Překvapilo nás, že při check-inu se nerezervují sedačky. Vlastní místo si totiž vybíráte až při nástupu do letadla. Tady se více než kdekoli jinde vyplatí stát na začátku fronty na Gate. S sebou si můžete vzít zadarmo sportovní kočárek (který lze složit) nebo malou cestovní postýlku. Máte taky nárok na jedno zavazadlo o rozměrech 40x30x18 cm navíc. Jídlo a pití pro dítě s sebou na palubu si vzít také můžete. Wizz Air vás (jako jedni z mála) nechají přednostně nastoupit, když cestujete s dítětem do dvou let. To se zatím v Čechách moc nevidí.

Easy Jet

Je jedna z nejvstřícnějších aerolinek k cestování s dětmi. Nejen, že vám umožní přednostní nástup na palubu, když cestujete s dítětem do pěti let, můžete si s sebou vzít i dvě věci pro dítě včetně autosedačky, kočárku, cestovní postýlky. Pokud má dítě vlastní sedačku (což mají děti nad dva roky) má právo na vlastní příruční zavazadlo. Klasicky si můžete vzít pro dítě jídlo a pití na palubu. Na palubě si ale můžete pro dítě svačinu i koupit, což není samozřejmostí všude.

Volotea

Jediná aerolinka, u které jsme si koupili členství. Pravidelně má akce na letenky, které jsou už za 1 Euro po Evropě. Místo na nohy je dostačující. Sedačky pohodlné. Letadla nejsou nejnovější. S Voloteou si můžete zadarmo vzít jedno příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x20cm pro každého, kdo má vlastní sedačku (takže dítě nemá nárok), plus jednu malou taštičku o rozměrech 35x20x20cm. Tyto dvě zavazadla nemůžou mít dohromady víc jak deset kilo. Zadarmo vám pro dítě přepraví autosedačku, kočárek nebo cestovní postýlku. To dle stránek můžete vzít přímo k bráně, ale záleží na letišti. V Praze to problém nebyl. Ve Francii jsme museli autosedačku předat personálu jako rozměrné zavazadlo už před bezpečnostní kontrolou. Nic jsme ale platit nemuseli. Jen je potřeba se psychicky připravit na to, že vás od bezpečnostní kontroly můžou vrátit zpátky.

Air Berlin

Není nízkonákladovka. Letěli jsme s nimi přes oceán a užili jsme si veškerý luxus i když letenky byly za hubičku. Nárok na ruční zavazadlo i na odbavené zavazadlo do 23kg, takže člověk už neřeší, jestli má dítě nárok na vlastní tašku. Autosedačku nebo kočárek pro dítě přepraví taky zadarmo. Letěli jsme za oceán, takže letadlo velké, každá sedačka vlastní televizi. Když přijdete na check in včas, dají vás na nejlepší možná místa pro dítě. Ty jsou hned za záchodem. Nekonečné místo na nohy a bonus v podobě cestovní postýlky, která se sem dá přidělat. Během letu dítě nedostane občerstvení, takže je potřeba mu vzít vlastní. Dostane ale malý cestovní kufřík, kde jsou hry a omalovánky.

Euro Wings

Z nízkonákladovek mají letušky asi nejhezčí uniformy. Tu jejich modrou mám fakt ráda. U Eurowings platí, že každý cestující má nárok na jedno zavazadlo o rozměrech 55x40x23cm – takže i dítě může mít vlastní tašku! Jupí! Plus převezou klasicky zdarma kočárek/autosesdačku/cestovní postýlku. Na letišti je potřeba si zjistit, jestli si můžete vzít kočárek až k odletové bráně, nebo předat před bezpečnostní kontrolou jako nadměrné zavazadlo. Je to individuální a každé letiště to má jinak. U Eurowings máte nárok si vzít na palubu i víc tekutin – u ostatních aerolinek je to obvykle maximálně 200ml na osobu. Eurowings povoluje litr v uzavíratelných nádobách nepřesahujících 1dcl.

A jak obvykle lítáme my?

Víme, že na místě potřebujeme jednu tašku přes rameno, kterou taháme s sebou do města, na nákupy, na pláž. Tu máme svoji oblíbenou, protože jde nosit jak přes rameno, tak i jako batoh, když je naložená. Má větší rozměry než druhé malé příruční zavazadlo, takže řešíme, jak ji přepravit. Pokud si nemůžeme vzít dva bágly na kolečkách plus tuhle tašku, skládáme tašku do jednoho z kolečkových báglů. Jednu tašku na kolečkách má vždycky Max a je plná plínek a jeho oblečení. Druhou tašku na kolečkách si dělíme my. Když je nárok na tašku pro dítě, bereme tašku přes rameno a v ní je elektronika a věci, které se vyndávají na bezpečností kontrole na pás. Před bezpečnostní kontrolou vypijeme pití a na kontrolu jdeme s prázdnou plastovou flaškou. Pak ji doplníme pitnou vodou před odletem a bereme do letadla. Alternativně kupujeme vodu v duty free, abychom měli na cestu.

Děkujeme za přečtení

Ahoj, jsme Bízovi a cestování s dítětem je sport, který provozujeme už Maxových šesti týdnů. Na cestování máme nejradši nové zážitky, které nám přinese a fakt, že nám rozšiřuje obzory. To samé chceme pro Maxe. Na cestách rádi fotíme a natáčíme. Inspirujte se našimi příběhy a tipy pro cestování s dětmi.

7 důvodů proč odebírat Newsletter