Tento článek je součásti seriálu: USA 2016

Maxova první cesta za oceán. New York milujeme. Věděli jsme, že se sem vrátíme a chtěli jsme, aby to bylo v létě. Jen jsme nečekali, že se vhodná příležitost objeví tak brzo. Jak se pozná vhodná příležitost? U nás je to podle ceny letenek. Tentokrát nás stály pro všechny tři zpáteční letenky (z Kodaně a s přestupem v Düsseldorfu) 11.500,-Kč. Byl by hřích neletět. Čeká nás tedy New York s dítětem. Hurááá!?


Základní fatka:

  • Kdy jsme tam byli: červen 2016
  • Kolik bylo maxovi: 1 rok
  • Počasí: krásné letní, neklesalo pod 25 stupňů
  • Jak se dostat z letiště do města: na letišti JFK je zastávka nadzemky, která vás doveze až na Manhattan
  • Kde se ubytovat: vyzkoušeli jsme bydlení jak na Manhattanu, tak v Brooklynu. Pokud vám to rozpočet dovolí, bydlete na Manhattanu ve West Village
  • Jak se tu pohybovat: metrem a pěšky. Metra tu jsou intuitivní a přehledná. Dávejte pozor, které jede nahoru (uptown) a dolů (downtown) a vyberte směr, který potřebujete

Přílet do New Yorku a první den

Přilétáme v noci. Jsme vyřízení. Jdeme rovnou spát. Ráno nás čeká naše nejoblíbenější město. Bydlíme v Brooklynu na Fulton street. Metro máme pět minut pěšky a jede rovnou na Manhattan. Hned ráno vyrážíme vstříc dolnímu Manhattanu. Začínáme tím, co pro Ameriku znamená hrozně moc a my to posledně kvůli návalu lidí nedali. Památník Ground Zero. Dnes je tu klid. Dvě obrovské díry v zemi, do kterých teče voda. Kolem nich vyrytá jména těch, kteří tragédii nepřežili. U některých jmen jsou čerstvé kytky.

Je zvláštní, že si většina lidí přesně pamatuje, co dělali jednoho konkrétního dne. 11. září 2001.

Kousek od Ground Zero je už postavený nový mrakodrap One World Trade Centre. Nepůsobí to nijak nepatřičně. Trochu poprchává. Jakoby déšť vytušil atmosféru místa a rozhodl se k ní přispět. Pokračujeme k Brooklynskému mostu. Přejdeme ho. Nasajeme atmosféru. Užijeme si pár dechberoucích pohledů na Manhattan a pokračujeme na nákup a na byt. Večer nás čeká piknik pod Brooklynským mostem. Ideální místo na piknik není na Brooklynské promenádě, ale mezi mosty Brooklyn Bridge a Manhattan Bridge. Kousek od Jane´s Carousel. Nasazujeme Maxovi kšiltovku BKLYN. Tady zapadne.

Kam na procházku s dítětem po New Yorku?

Na dolní Manhattan se vracíme ještě několikrát. V Century 21 nakupujeme oblečení hlavně prckovi. V Battery parku objevujeme oceánský carousel. Prosklený kolotoč plný barev a ryb, na kterých se můžete projet. Platíme dolar vstup a s maxem usedáme na rybku, která nás proveze jedinečným zážitkem. Začíná hrát pohádková hudba. Rybky začínají tancovat, jezdí nahoru, dolů a dokolečka v místnosti. Vše v harmonii. Max nadšen. Já okouzlena.

Seaglass carousel

K Brooklynskému mostu nás to taky pořád táhne. Máme rádi čtvrt DUMBO a výhled na Manhattan. Chodíme sem ráno i večer. Je tu i dětské hřiště. Max si tu taky užívá. Naše nejoblíbenější místo v New Yorku je ale jinde. Central Park. Ten obrovský kus zeleně uprostřed pulzujícího města nás fascinuje. Mění se na každém koutku. Chvíli je to les, pak baseballové hřiště, bazén, divadlo, jezero nebo klidný parčík s malými můstky. Milujeme ho. Trávníky tu jsou otevřené do setmění a vždycky nacházíme dost místa i klidu. Přes den tu potkáte hlídačky s dětmi a turisty. Večer se park zaplní New Yorčanama, kteří si vyprávějí o tom, jak chtějí vidět svět.

Brooklyn promenade

Prší? Je čas zajít do muzea

Další den nám prší. Ideální příležitost vyrazit do Přírodovědného muzea. Ze zkušenosti víme, že se nevyplatí chodit hlavním vchodem. Je tam fronta na hodinu. Volíme vedlejší vchod a vyhráváme jackpot. Nikdo tu není, jdeme rovnou k pokladně. Dáváme symbolických 5 dolarů a pokračujeme do muzea. Byla jsem zvědavá, jak Max bude reagovat, až uvidí toho obrovského plejtváka. Nakonec byl vyplesknutej úplně ze všeho. Nadšeně ukazoval “to je, to je” “medvěd” “joooo”. Tohle jsou chvíle, pro který žijeme. Kluk nadšenej. Muzeum byla výhra. Není třeba odsud spěchat. V jídelně dáváme oběd. Přebalovací pulty tu jsou taky.

Okolí Empire State Building

Třetí den vyrážíme prozkoumat střední Manhattan. Grand Central Terminal se nezměnil. Líbí se mi, co symbolizuje. Nově vymalovaný strop má souhvězdí namalovaná tak, jakoby jste se na ně dívali ze shora. Pro všímavé je tu bonus v podobě jedné cihly na stropě, která ukazuje, jak byl strop špinavý, když se tu smělo kouřit. Dělá to dojem. Jeden čas se v New Yorku nesmělo kouřit nikde. Teď už se do ulic cigaretový kouř vrátil. I tak se vám to ale kuřáci nesnaží foukat do obličeje a ze slušnosti se straní.

V New Yorku máme několik svých oblíbených míst a jedním z nich je High Line. Park v oblacích, který se pořád rozšiřuje a zlepšuje díky tomu, že se o něj místní dobrovolníci starají. Prošli jsme ho znovu od začátku do konce a nepřestává nás bavit. Z High Line jsme slezli v části Hells Kitchen a prošli jsme si uličky. Já v naději, že uvidím Jessicu Jones nebo Daredevila, jak hlídají město :). To se samozřejmě nezadařilo. I tak má tahle čtvrť super atmosféru. Svačinu jsme si dali v místním Duncan donuts, zašli jsme koupit SD kartu do naší kamery do B&H a prozkoumali jsme pár výloh místních butiků.

Procházku po High Line si nenechte ujít, je to super relax i když jste tu s dětmi. A ty výhledy za to stojí!

Perlou středního Manhattanu, která se vyplatí navštívit nejen s dětmi, je New Yorská veřejná knihovna. My jsme tentokrát zamířili přímo do části vyhrazené dětem. Na zemi žíněnky, miliarda knížek k prozkoumání a možnost nových kamarádů. Měli jsme štěstí. Zrovna začíná “Story time”. Milá starší paní s dlouhými šedými vlasy přišla číst dětem pohádky. Sedneme si na matrace a posloucháme. Čte skvěle. Nádhernou angličtinou a poutavě i pro malé děti. Tady bych mohla být každý den. Po příběhu o zajíci a želvě vyrážíme směr Times Square. Z ulice se pomalu stává celá čtvrť obrazovek. Pořád se zvětšuje. Obrazovky jsou lepší a reklamy ostřejší. Není tu jediná lampa. Obrazovky září tak, že je tu světlo pořád jako ve dne.

Kam dál?

Na naši druhou návštěvu New Yorku jsme nic extra neplánovali. Věděli jsme, že se budeme muset spíš přizpůsobit Maxovi. Nicméně ten se na všechno adaptoval hrozně rychle a my mohli pohodlně fungovat. Objevovali jsme tedy nové části, které jsme dřív prozkoumat nestačili. Zašli jsme na trhy na 6th Avenue, kde vonělo na ulicích vařené jídlo, hrála hudba a všechny šaty tu stály 15 dolarů. Viděli jsme přehlídku, na které američani demonstrovali své přátelství s Izraelem – alegorické vozy, hlasitá hudba, školní průvody, nechybělo nic a vypadalo to jako jedna velká párty. Obešli jsme celý Central park a prozkoumali snad všechna dětská hřiště, která jsme našli (a že jich tam není málo). Vyrazili jsme i na bleší trhy v Brooklynu. Nedoporučujeme tam chodit hned po otvíračce, cenu to má až tak v odpoledních hodinách.

Za návštěvu rozhodně stojí čtvrť Little Italy, kde žijí hlavně italové. Čtvrť jsou v podstatě dva bloky, ale zas tu najdete pravé italské restaurace. Italská povznesená nálada je tu tak nějak ve vzduchu. Vynikne o to víc v kontrastu s China Town, které se neustále rozrůstá a překypuje lidmi. Takové davy lidí jsme snad nepotkali ani u Empire state building. Všichni někam pospíchají, tlačí se, narážejí do sebe. A samozřejmě tu je miliarda čínských turistů. My zašli do místního obchodu – Hong Kong supermarket a musíme říct, že prodávali věci, které jsme snad v životě neviděli. Takových druhů zeleniny, bambusových kořínků i cucavých bonbonů, že jsme nevěděli, co si odnést. Koupili jsme balíček mangových toffee. Po půl roce ho máme pořád doma.

Na pokecu s Marge Simpsonovou v China Town

Odpočinek? V New Yorku s dítětem?

New Yorské dny plynou neuvěřitelnou rychlostí. Když si chceme odpočinout od města, zaručeným receptem je zajet si metrem na pláž. My chceme vyzkoušet jak Rockaway Island, tak i Coney Island. Z těch dvou má každá něco do sebe. Obě jsou prostorné, takže o místo se nemusíte s nikým dělit. Rockaway je klidnější. Na Coney Island je zase zábavní park. Ten si nenechte ujít.

New York s dítětem - na pláži

Max si užívá na pláži v New Yorku. Rockaway Island.

Asi největší poklad objevíme ale až poslední den. Musíme se dopoledne odstěhovat z ubytování, tak s kufry míříme do parku. Vybrali jsme Brooklynský Prospect park. Po krátké procházce v něm vidíme, že se na jednom místě hromadí rodiny s dětmi. Jdeme se tam podívat. Slyšíme smích desítek dětí. Z restaurace se line vůně čersvých sendvičů. Nacházíme ráj pro rodiny s dětmi. Ohraničené kluziště na kolečkové brusle pro větší děti. Restauraci, a obří venkovní betonové brouzdaliště s desítky malých fontánek. Děti tu nadšeně pobíhají, cákají na sebe a užívají si letní den. Kufry ukládáme do stínu keřů a vyrážíme se taky schladit. V oblečení je to mnohem větší zábava. Dáváme se tu do řeči snad se všemi ostatními rodiči. Bavíme se o dětech i o cestování. Všichni tu jsou milí a přátelští, takové New Yorčany známe.

Brouzdaliště v Prospect parku

Je horký letní den a my po sobě cákáme vodu v parku. Ideální způsob, jak se rozloučit s New Yorkem. Vyražte sem s dětmi taky. Město vás přivítá s otevřenou náručí a přátelským úsměvem. A pokud vás zajímá, co dál v New Yorku podniknout, mrkněte na naši inspiraci v tomhle článku s detailním itinerářem, nebo mrkněte na pár tipů, jak v New Yorku ušetřit na vstupném.

Děkujeme za přečtení

Ahoj, jsme Bízovi a cestování s dítětem je sport, který provozujeme už Maxových šesti týdnů. Na cestování máme nejradši nové zážitky, které nám přinese a fakt, že nám rozšiřuje obzory. To samé chceme pro Maxe. Na cestách rádi fotíme a natáčíme. Inspirujte se našimi příběhy a tipy pro cestování s dětmi.

7 důvodů proč odebírat Newsletter