Levné letenky dělají divy a tak se stalo, že jsme se v říjnu rozhodli využít akci Eurowings a zaletět si ohřát zadky do Valencie. Po noci strávené ve Vídni na letišti nastupujeme v podzimních kabátech a svetrech do letadla. Venku je 12 stupňů. Za dvě a půl hodiny nás čeká výrazné zlepšení. Valencie, jsme na cestě!


Základní info:

  • Kdy jsme tam byli: říjen 2016
  • Kolik bylo Maxovi: rok a půl
  • Jaké bylo počasí: stále na koupání. Voda měla 24 stupňů a vzduch od 26 do 29 stupňů
  • Jak jsme se tam dostali: Vlakem do Vídně, z Vídně letadlem s Eurowings do Valencie.
  • Jak se dostat z letiště: Přímo na letišti je zastávka metra, které jede do centra. Na letišti je potřeba koupit si kartu na metro, cesta z letiště je trochu dražší než cesty po městě.
  • Jak se pohybovat po Valencii: Valencie má metro a dobrou síť veřejné dopravy. Využívali jsme hlavně metro (koupí se karta s určitým počtem jízd a označí se u vchodu do metra.

Přistáváme, kupujeme lístek na metro, které jezdí přímo z letiště (super!) a míříme na náš pronajatý byt. Pan domácí Ivan nás vítá, vše nám ukazuje a loučí se s námi. První pokus lehnout vyčerpáním do postele a uspat dítě zklamal. Jdeme tedy ven okouknout okolí. Je 25 stupňů. Čeká nás tu celý týden a máme jen mlhavou představu, jak ho chceme strávit. Nikomu jsme nedali vědět, že jedeme pryč. Musíme tedy do výletů po městě a na pláž vměstnat i práci. No a samozřejmě péči o dítě (1,5roku).

V korytě řeky – park Turia

První cesta vedla do obchodu, samozřejmě. Ta druhá už je zajímavější. Jdeme do parku v korytě řeky. Jop. Valencii v padesátých letech zatopila řeka a obyvatelé se rozhodli koryto řeky odklonit tak, aby se to už neopakovalo a z koryta řeky udělali park Už jen tenhle přístup obdivujeme. Park nás hodně baví. Působí na nás podobně, jako New Yorský Central park. Taky se nám mění před očima. Je ale o poznání víc přizpůsobený lidem. Dětské hřiště nebo venkovní posilovna je tu na každém rohu. Malá jezírka, stíny palem, staré i nové mosty. Začínáme se do Valencie hluboce zamilovávat.

Centrum města nás baví o něco míň. Doufali jsme, že tu bude míň lidí. Ono tu míň lidí je, než třeba v Barceloně, ale pořád jich je dost. Už to zdaleka není to klidné město, jak působilo v parku. Historické centrum ale rozhodně stojí za prozkoumání. Tržiště tu je nejstarší v Evropě a je obrovské a my ho milujeme. Seženete tu hromadu mořských potvor, domácí brambůrky i čerstvě vymačkané džusy v kelímcích, chlazené v ledu. My jsme zůstali fascinovaně zírat na chlápka, který oškubával asi metr a půl velkou rybu. WOW.

Od trhů se vydáváme pěšky ke katedrále, mrkneme dovnitř tam, kde se neplatí vstupné. A vesele pokračujeme dál uličkami Valencie. Přicházíme k Torres de Serranos. Jedna z původních dvanácti historických bran, které byly součásti městských hradeb. Za dvě eura (soboty, neděle a svátky zadarmo) vás nechají bránu prozkoumat a vylézt nahoru. Stojí to za to, čeká vás unikátní pohled na Valencii – na jedné straně park, na druhé historické město.

Pláž nebo město?

Ve Valencii můžete stihnout během jednoho dne obojí. Pláže tu jsou velké, písečné a čisté. Voda krásná. Občas se objeví i surfařské vlny. My jsme na pláži trávili každý den odpoledne, když jsme si chtěli odpočinout od města. Večer se sem vyplatí zajít do přístavu a projít se po plážové promenádě. Obdivovat můžete hrady a sochy z písku a užívat si večerní bzukot tohoto přímořského města.

Milovníci architektury určitě nevynechají komplex oceanografic, jehož součástí je několik muzeí, opera, malá botanická zahrada ale i mořský svět se žraloky a delfíny. Komplex budov je umístěný na začátku parku Turia. My si ho prošli několikrát, protože nás nepřestával bavit.

Kam s dětmi ve Valencii?

Ve Valencii jsme našli to nejlepší dětské hřiště, které jsme kdy viděli. Ano, je to subjektivní. Ano, hráli jsme si tam taky. Ano, je plné klouzaček. A ano, je to socha Gullivera v říši trpaslíků. A je boží. Je kousek od komplexu Oceanografic v parku Turia. Ze země nebudete vědět o co jde, vypadá to jako obrovská směsice klouzaček. Běže blíž a vozte se jak můžete. Není tu hromada lidí, vstup je zadarmo, okolo jsou lavičky (to až padnete vyčerpáním z klouzání) a můžete si tu koupit i drobné občerstvení. Gulliver nás nadchl a chtěli bychom ho i doma!

Aktivit pro děti tu je ale mnohem víc, než jen Gulliver v parku. Vyrazit můžete do Delfinária, zoo nebo na jedno z miliardy dětských hřišť ve městě nebo podél pláží. Valencie je město hodně přátelské pro rodiny s dětmi a nudu tady nečekejte. Byli jsme tu týden a stejně jsme všechno nestihli.

Kde ve Valencii bydlet?

My jsme se ubytovali přes naše oblíbené airbnb (zaregistrujte se přes odkaz a dostanete 600,- kč slevu na první ubytování!). Pronajali jsme si baráček pár ulic od pláže. Pokud jedete do Valencie za vodou a koupačkou, doporučujeme ubytování poblíž Malva Rosa (ideálně přímo na ní). Pokud jedete objevovat město, ubytujte se v centru, poblíž nějaké stanice metra – Xativa i Alameda jsou dobře dostupné a v samém centru.

Proč se nám Valencie líbila?

Pohybovat se tu dá super jednoduše – nejen, že metro vede přímo z letištní budovy přímo do centra, ale je dobře organizované a jezdí poměrně často. To je velké plus. Tam, kam nejezdí metro, dostanete se autobusem nebo tramvají, takže nemusíte zoufat.
Mají tu ty nejlepší makronky – v nákupní čtvrti v centru města poblíž Carer Colón jsem si koupila zatím ty nejlepší makronky, které jsem kdy ochutnala. Valencie s touhle francouzskou dobrotou dost boduje 🙂
Koupačka na konci října. Co víc si přát? Teplo, čisté moře a voda, která má kolem 25° i na konci října? Nejradši bychom tu zůstali!

Děkujeme za přečtení

Ahoj, jsme Bízovi a cestování s dítětem je sport, který provozujeme už Maxových šesti týdnů. Na cestování máme nejradši nové zážitky, které nám přinese a fakt, že nám rozšiřuje obzory. To samé chceme pro Maxe. Na cestách rádi fotíme a natáčíme. Inspirujte se našimi příběhy a tipy pro cestování s dětmi.

7 důvodů proč odebírat Newsletter