Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. I kdyby to nebyla pravda, rozhodně stojí za to jet tohle město omrknout. Jde to i s dítětem. Co všechno v tomhle obydleném muzeu vidět a zažít?


Základní info:

  • Kdy jsme tam byli: květen 2017
  • Kolik bylo Maxovi: 2 roky
  • Jak dlouho jsme tam byli: 5 dní
  • Jaké bylo počasí: cca 25 stupňů a více
  • Náš tip: Řím je nejkrásnější cca v šest ráno, kdy není všude hromada turistů
  • Jak se sem dostat levně: Ryanair jezdí na letiště Ciampino, které je hned u města. Do centra jsme si vzali taxi.
  • Jak se pohybovat po Římě: Řím má metro. My chodili všude pěšky. Ubytujte se v centru a vše je tu na pětníku.

Na jak dlouho vyrazit do Říma?

V Římě jsme byli už podruhé a rozhodně ne naposledy. Časovou dotaci pro město si naplánujte podle toho, kolik toho chcete stihnout. Obecně platí, že Řím je město plné turistů. Pokud nechcete stát hodinové fronty na atrakce, ale přesto vidět Coloseum, Vatikán, Španělské schody, Andělský hrad, Piazza Navona, projít čtvrt Trastevere a obdivovat Fontánu di Trevi, můžeme doporučit minimálně 4 celé dny. Proč? Řím ožívá kolem deváté hodiny ráno, ale třeba Vatikán otevírá už v 7. Čím dříve na danou atrakci vyrazíte, tím si jí víc užijete bez rizika několikahodinových front. Konkrétně do Svatopeterské baziliky nemá cenu po desáté hodině dopoledne chodit. Fronta na bezpečnostní kontrolu je dlouhá víc než dvě hodiny.

Kde se v Římě ubytovat?

Tentokrát jsme do Říma vyrazili částečně pracovně – naplánovali jsme si tu focení nádherných šatů s naší oblíbenou modelkou Anet. Aby dávalo focení smysl, museli jsme vstávat kolem páté hodiny ráno a vše stihnout do 8:00. Rozhodli jsme se pro ubytování klasicky přes Airbnb, našli jsme byt přímo u Fontány di Trevi. Lokace je ideální v případě, že chcete mít blízko ke všem památkám. Coloseum, Pantheon i Piazza Navona? Do 10ti minut chůze. Vatikán? 20 minut. Fontána di Trevi? Před oknem. Nevýhodou tohoto místa byl fakt, že u fontány je vždy miliarda turistů. Musíte se prodírat obrovskými davy lidí i když chcete jít jen na nákup.

Příště bychom volili byt v centru, ale ne uplně hned u takovéto památky. Sami bychom příště vyzkoušeli třeba bydlení ve čtvrti Trastevere. Z nakupování v turisticky vytížených místech jsme byli totiž dost sklamaní – narazit na čerstvé pečivo je skoro zázrak. Jako bonus je vše dražší, než jinde. Oproti tomu malé pekárničky v Trastevere jsme si zamilovali. Potraviny doporučujeme nakupovat na místních trzích. Je jich tu spousta a stačí si vychytat, kdy jsou jaké otevřené. Seženete tu místní dobroty jako lanýžové těstoviny, pravou mozarellu z buvolího mléka, čerstvé pečivo a to nejsladší ovoce.

Co ochutnat?

Pizzu, lanýžové těstoviny, domácí tiramissu a zmrzlinu. Tu nejlepší ve městě najdete u Valentina kousek od Fontani di Trevi. Majitel s vámi rád pohovoří plynulou angličtinou, poradí, jak příchutě kombinovat a nabije vás svým šarmantním italským úsměvem. Chodili jsme sem každý den. Nezapomeňte ochutnat ani jejich úžasnou kohoutkovou vodu. Lepší jsme nikde nepili. Řím má všude fontánky a pítka s pitnou vodou. Ráno stačí vyrazit s malou plastovou flaškou a doplnit si ji můžete na každém rohu.

Jak se vyhnout frontám v Římě?

Do Vatikánu – baziliky sv. Petra se vydejte hned v sedm hodin ráno. Vyhnete se frontám u bezpečnostní kontroly před vstupem. Pokud chcete zažít výhled z kupole baziliky na celý Řím, jděte po schodech (výtah vás stejně nedoveze ani do poloviny a ta horší část bude pořád před vámi). Chystáte se do Colosea? Vstupenky do něj zahrnují vstup na Palatinum Hill a Forum Romanum. Kupte si vstupenky u Fora Romana – nejsou tu takové fronty jako do Colosea. Vyražte hned ráno a obrňte se trpělivostí.

Zažijte opravdový Řím – vyražte do čtvrti Trastevere. Je kouzelná, historická a bydlí tu opravdoví římani. Blouděte v uličkách, nakupujte v místních pekárničkách a užívejte si chvíle klidu v této části jinak velmi rušného města.

Kam s dětmi?

Řím má několik nádherných parků a schovaných dětských hřišť. Pokud vaše děti ještě nejsou zralé na návštěvy muzejí, užijte si s nimi odpoledne v parku s výhledem na město. Doporučit můžeme park u Vily Borghese, nádherné výhledy najdete v Orange garden a v Gianicolo – kopec přímo nad čtvrtí Trastevere. Dětských hřišť v Římě moc není, najděte si předem v mapě ty, která jsou blízko vašemu ubytování. Dejte si pozor na otevírací dobu, to naše zavíralo každý den v šest odpoledne.

Naše tipy pro Řím

Když Řím s dítětem (i bez něj) tak Vatikán rozhodně musíte navštívit. Mějte na paměti, že svatopeterská bazilika otevírá už v sedm ráno. Vyražte tedy co nejdřív. Fronty se tu přes den tvoří tak velké, že jste i čtyři hodiny na parném slunci, což nikomu nepřejeme. Spousta odchytávačů, se vás bude snažit nalákat na to, že s vámi přeskočí frontu a udělají vám průvodce v bazilice. My jsme tuto možnost nikdy nevyužili – cena je často přes 50 eur i přesto, že do samotné baziliky je vstup zdarma. Pokaždé jsme vylezli do kupole – vstup 5 eur, pokud jdete po schodech, 8 eur v případě, že jedete výtahem. Výtah vás nevyveze ani do poloviny a tu horší část schodů budete mít tak jako tak před sebou. Dá se tam vylézt i s dítětem v nosítku.

Řím je postaven na několika kopečcích a spousta z nich nabízí nádherné výhledy na město. Na Forum Romanum je nádherný výhled ze zadní části památníku Viktora Emanuela a z Palatina. Na svatopeterskou baziliku je nejlepší výhled z Andělského hradu a Andělského mostu. Jedny z nejkrásnějších výhledů na celé město jsou z parku u Vily Borghese. Celý Vatikán z výšky si můžete prohlédnout z kupole svatopeterské baziliky.

Něco pro milovníky koček? Zajděte na Argentinské náměstí, kde je kočičí “útulek”. Řím je celý obydlené muzeum a tahle část náměstí, kde jsou nádherné trosky starých sloupů a původního Fóra je obydlená kočkami. V oploceném areálu můžete vyhlížet desítky rozvalených chlupáčů. Kolik jich napočítáte vy? Naše dítě z nich bylo podobně unešené, jako  z dětského hřiště.

Chystáte se do Říma? Máte další tipy, které chcete sdílet s dalšími cestovateli? Neváhejte nám napsat a podělit se o svoje zkušenosti!

 

Děkujeme za přečtení

Ahoj, jsme Bízovi a cestování s dítětem je sport, který provozujeme už Maxových šesti týdnů. Na cestování máme nejradši nové zážitky, které nám přinese a fakt, že nám rozšiřuje obzory. To samé chceme pro Maxe. Na cestách rádi fotíme a natáčíme. Inspirujte se našimi příběhy a tipy pro cestování s dětmi.

7 důvodů proč odebírat Newsletter