Tento článek je součásti seriálu: USA 2016

Když jsme se s dítětem vydali do USA, věděli jsme, že si chceme projet východní pobřeží autem. Rozhodli jsme se, cílem naší cesty bude Flordida, konkrétně Daytona Beach. Strávili jsme tu pět dní a během nich jsme měli slušně nabitý program.


Základní info:

  • Kdy jsme tam byli: červen 2016
  • Kolik maxovi: 1 rok a 1 měsíc
  • Jaké bylo počasí: prio nás ideální 🙂 Tedy 30 stupňů a více
  • Jak jsme se sem dostali: v New Yorku jsme si půjčili auto a dojeli jsme až na Floridu
  • Jak se tu pohybovat: Rozhodně doporučujeme auto, ideálně klimatizované. Díky němu jsme mohli prozkoumat i turisticky méně vytížená místa jako Alexander Springs.

Koupačka v teplém oceánu

Po cestě z New Yorku, kde jsme si v oceánu smočili tak nohy po kolena by bylo jednoduché strávit celých pět dní jen u vody. Na horkém písku a cákáním se ve vodě o teplotě 28°. Upřímně řečeno jsme se do vody vraceli pořád a strávili v něm většinu času naložený ve vodě. A bylo nám jedno, že třeba prší (což se stalo jednou). Voda byla tak teplá, že jsme tam chtěli být naložení pořád.

Cape Canaveral a start rakety Falcon 9

Příležitost, kterých nemá průměrný evropan (jako my) šanci vidět za život mockrát je start rakety. Nejen touha vidět startovat raketu nás ale motivovala k návštěvě Kennedyho vesmírného střediska na Cape Canaveral. Pro vesmírné nadšence a fanoušky kosmonautiky je to ráj. Viděli jsme Atlantis – raketoplán, který byla ve vesmíru vcelku 33. Sáhli jsme si na kámen z měsíce. Prolezli jsme všemi možnými přistávacími moduly a stiskly hromadu tlačítek. Co nás ale bavilo nejvíc bylo bavit se s lidmi, kteří tu sedí na každém rohu – jsou to dobrovolníci, kteří v NASA dřív pracovali. Bill se na nás usmíval už z dálky, Maxovi dal samolepku Atlantis a vyprávěl o tom, jak byl jedním z inženýrů, kteří na raketoplánu dělali. Nechal nás sáhnout na materiály, ze kterých je vyroben. Sám podotkl, že všichni dělali jen na nějaké části a když raketoplán viděli celý, byli překvapení, jak je obrovský.

V NASA se určitě zúčastněte i projížďky autobusem po areálu. Samotní řidiči toho spoustu vědí a budou vám po cestě vyprávět příběhy, které se jinde nedozvíte. Proč nemají některé budovy automatické otevírací dveře? Lezli jim tam aligátoři. Autobus vás proveze po startovacích rampách, ukáže obří transportér, který převážel raketoplány a autobus vás vezme i mezi jednotlivými budovami a stanovišti NASA.

Start rakety Falcon 9, kvůli kterému jsme poctivě vybírali den, který do NASA pojedeme byl přesunut na den následující. Což bylo nakonec dobře, protože bychom ho v areálu stejně nestihli – autobus jezdí každých 15 minut a musíte se do něj vejít – je potřeba dorazit spíš dřív a dobře plánovat. Na start rakety jsme se tedy jeli podívat druhý den. Našli jsme si místo u silnice, odkud byl na startovací plochu docela dobrý výhled – na to, že byla víc jak 5 km daleko. Usadili jsme se v trávě (pak jsme se z ní taky rychle zvedli, když jsme kus od nás objevili malý hádě chřestýše) a spolu s hromadou rednecků v pickupech čekali, až to vypukne. Zažijte to taky, stojí za to vidět.

Bacha, jsou tu aligátoři

Koupačka v oceánu, který má přes 28 stupňů je geniální věc a jen tak se neomrzí. Na Floridě nejsme ale tak často, abychom nechtěli zkusit i něco jiného. Vyrazili jsme proto do Alexander springs – přírodní prameny v národním pralese Ocala. Platí se sem vstup za dospělou osobu plus parkovné. Všude uvidíte cedule, abyste nenechávali jídlo na stolech, nebo přilákáte medvědy. Odpadkové koše tu jsou medvěduvzdorné. V pramenech se dá koupat a jsou velmi osvěžující – mají 22 stupňů takže pro našince akorát voda, pro našince, který se to té doby vyhříval v teplém oceánu je to voda ledová. Tak jako tak je neuvěřitelně čistá a místo stojí za návštěvu.

U Alexander springs je i malý obchůdek, kde se dá ledacos ulovit, i tak můžeme doporučit si ale vzít vlastní piknikový koš plný jídla a pití (a sníst ho, než přijde medvěd). Jinak budete mít hlad. V tomhle místě totiž chcete zůstat několik hodin. Američani sem jedí na celé dny a dost si to užívají. Jsou tu stolky, koupačka, dobré zázemí co se týče hygieny. Jedno doporučení pro neznalé místního prostředí – všude, kde je voda, jsou aligátoři. Bojí se lidí a nevyhledávají je. Tady se schovávají v části, kam lidi neplavou za přehrazenou částí. I tak ale nechoďte k zeleni, která ve vodě roste, nebo dopadnete jak Michal, ke kterému jeden američan přišel a říká “hej, nechci ti radit, ale tady v tý trávě jsme před chvílí viděli tři aligátory. Sice malý, ale i tak bych tam nechodil”.

Suma sumárum

Výsledný verdikt o Floridě? Úžasné místo, spousta hadů, ještěrek a aligátorů. Spousta přírody. Teplý oceán, studené prameny. Stojí za návštěvu. Najděte si ubytování u pláže, třeba jako my přes airbnb.com (čím blíž tím líp). Pronajaté auto se nám hodně vyplatilo. Florida je výheň a je tu neuvěřitelné teplo. Takové teplo, že se vám nebude chtít tahat nákupní taška ani dva bloky..

Děkujeme za přečtení

Ahoj, jsme Bízovi a cestování s dítětem je sport, který provozujeme už Maxových šesti týdnů. Na cestování máme nejradši nové zážitky, které nám přinese a fakt, že nám rozšiřuje obzory. To samé chceme pro Maxe. Na cestách rádi fotíme a natáčíme. Inspirujte se našimi příběhy a tipy pro cestování s dětmi.

7 důvodů proč odebírat Newsletter