Do Walesu vyrážíme za naším známým místňákem Billym. Poletíme v noci a z letiště ve Wroclavi. Jak se dá zvládnout dohromady cesta autem, noční přejezd autobusem a cesta letadlem s ročním dítětem? Posuďte sami..

O cestě na letiště

Letěli jsme z letiště ve Wroclavi. Dopravili jsme se sem autem, zaparkovali jsme na letišti. Parkováni tu bylo za hubičku (na týden za cca 360 korun). Parkování rezervujeme přímo na stránkách letiště. Letadlo přistává v Bristolu. Odtamtud pojedeme autobusem do Cardiffu. Autobus jsme si podle času příletu objednali předem přímo na stránkách dopravce a stál nás 41 liber (nationalexpress). Letíme s Ryanairem. Odlétáme v devět večer, přiletíme před půlnocí. Kolem druhé hodiny ráno budeme v Cardiffu. Billy nás vyzvedne na autobusové zastávce a doveze k sobě domů. Vajíčko si s sebou prý brát nemusíme, to Billy sežene.

Jak se připravujeme na cestu?

Poletíme v devět večer, což je dávno za Maxovou večerkou. Do Wroclavi jedeme autem, cesta bude trvat cca tři hodiny. Cestování s malým dítětem vás donutí přemýšlet strategicky a dopředu. Kdy ho přebalíte? Jakou mu dáte plínu? My dáváme látkové pleny, takže je rozdíl, mezi denní a noční plínkou. Na cestu autem Max dostane plínku denní. Ve Wroclavi na letšiti ho přebalím hned potom, co projdeme bezpečnostní kontrolou a dám mu plínku noční. Proč? Není žádoucí, aby spal už v autě a před bezpečnostní kontrolou. Po výstupu z auta usazujeme Maxe do nosítka, na bezpečnostní kontrole ho budu muset vyvazovat a to ho spolehlivě vzbudí. Naopak se hodí, aby usnul po bezpečnostní kontrole a spal celou dobu v letadle. Ambiciózní? Jednoznačně. Dá se to zvládnout? Držme si pěsti..

Realizujeme plán

Cesta na letiště probíhá podle plánu. Letiště jsme našli hned a podle instrukcí jsme zaparkovali (instrukce vám přijdou do mailu po objednání parkovacího místa). Parkování na letišti ve Wroclavi probíhá tak, že si koupíte parkování v nějakém bloku. Parkovací místo si ale musíte najít sami. Stejně tak si zapamatujte, kde jste auto nechali (aspoň přibližně). Při delších dovolených doporučujeme si to někam poznamenat :). Cestujeme na lehko, máme dvě příruční zavazadla a jeden batoh na věci pro dítě (pokud vás zajímá, co si můžete u jaké aerolinky vzít s sebou při cestách s dítětem, pomůže vám článek S kým letět? Aneb aerolinky a jejich přístup k létání s dětmi). Bezpečnostní kontrolou procházíme v klidu. Letiště je malé a téměř prázdné.

Jak probíhá bezpečnostní kontrola s dítětem? Na pás vyložíte svršky jako kabát, pásek, někde i boty. Vyndáte standardně elektroniku s tašek (foťáky se nepočítají), položíte zvlášť mobily a zvlášť jídlo a pití pro dítě. To na kontrole otestují. Potom, co všechno vyložíte na pás projdete bezpečnostním rámem. Pokud dítě nechodí, nesete ho s sebou. Zatím jsme s Maxem nikdy nepípali. Na letišti dle plánu přebalujeme. Přebalovací místnosti jsou snad na všech letištích a není problém je najít. V balení věcí už máme takový svůj grif – to, co budeme potřebovat první je vždy uplně nahoře – přebalovací podložka, čistá plína a pytlík na počůranou plínu. Mít v balení systém se rozhodně vyplatí. Budete klidnější a ušetříte si několik stresových situací při kterých dítě brečí na přebalovacím pultu a vy zoufale hledáte čistou plínu..

Letadlem s ročním dítětem

Max usnul v šátku podle plánu ještě na letišti. Do letadla nastupujeme se spícím miminkem. Vzhledem k pravidlům v letadle musí ale sedět na mě a být připoutaný vlastním pásem. Což znamená ho rozvázat ze šátku a to je vždycky riziko, že se vzbudí. Náš je naštěstí tak vyřízenej, že se jen rozhlídne kolem a chrní dál. Ne, nedala jsem mu žádný drogy, prostě je to pohodový mimčo. Sedačky v letadle nám moc komfortu nepřidávají. Na mě spí dítě, nemůžu se moc hýbat, brní mě ruka a těším se, až přistaneme. Naštěstí let uběhl rychle a my vystupujeme.

V Bristolu prší. Co bychom taky v Anglii čekali, že? Hodinu po příletu čekáme na autobus, ten má zastávku přímo před budovou letiště, takže nemusíme moknout. Na letišti je wifi, píšu Billymu, že jsme na cestě a vše platí dle plánu. Autobus konečně přijel. Vybíráme si sedadla vzadu s ooooobrovským místem na nohy. Natáhnu se, opírám hlavu o okýnko a s chvilkovým mikrospánkem se teleportujeme až do Cardiffu. Billyho bezpečně poznáváme hned po výstupu z autobusu i v noci. Má tričko s krátkým rukávem a rozcuchané vlasy. Doveze nás k sobě domů do kempové chatky a my po vyčerpávající cestě upadáme do hlubokého spánku.

Zajímá vás, co se všechno dá podniknout za týden ve Walesu? Podívejte se na náš cestopisný článek Wales na týden a inspirujte se i pro svou cestu.

Děkujeme za přečtení

Ahoj, jsme Bízovi a cestování s dítětem je sport, který provozujeme už Maxových šesti týdnů. Na cestování máme nejradši nové zážitky, které nám přinese a fakt, že nám rozšiřuje obzory. To samé chceme pro Maxe. Na cestách rádi fotíme a natáčíme. Inspirujte se našimi příběhy a tipy pro cestování s dětmi.

7 důvodů proč odebírat Newsletter