Naše první cesta do New Yorku byla ještě před miminem a byla velmi důkladně naplánovaná. Sdílíme proto s vámi připravený itinerář na osm dní. Filmoví a seriáloví fanoušci si přijdou echt na své. Jen malá vysvětlivka předem – směr nahoru znamená na horní Manhattan (tedy čísla ulic – st. se zvyšují), směr dolů je opačně (tedy čísla st. se snižují). Adresy často vypadají například 25 W 51st St. Jak je číst? Jednoduše. 25 je číslo domu, W je označení strany Manhattanu, na které hledat (W=západ, E= východ) a 51st St je 51 ulice. Manhattan je grid, ulice jsou rovnoběžné a kolmé. Stačí pochopit jednoduchý systém a nemůžete se tu ztratit.
Základní fatka:
- Kdy jsme tam byli: červen 2016
- Kolik bylo maxovi: 1 rok
- Počasí: krásné letní, neklesalo pod 25 stupňů
- Informace jsou z roku 2015 a 2016, kdy jsme byli New York City
1. Den – příjezd do New York City
V den našeho příjezdu děláme vždy to samé – najdeme obchod, nakoupíme základní věci, zmapujeme okolí a snažíme se adaptovat. Jet leg překonáte jedině tak, že půjdete spát až s místními. Může to znamenat větší únavu, ale rozhodně se to vyplatí. Druhý den se totiž probudíte ráno jako všichni ostatní a budete připraveni fungovat úplně normálně v rámci denního režimu. Tahle teorie se nám potvrdila i při cestě s dítětem, který si díky tomu hned zvyklo na nový časový režim.
2. Den – ve středu prozkoumejte Upper West side
Ve středu je vstup zdarma do Bronx Zoo. Je to jedna z největších zoologických zahrad na světě a největší metropolitní zoo v USA. Pokud vás tedy láká její návštěva a máte těsný rozpočet, vyražte sem ve středu. Nejbližší zastávka metra je E180 st na trase 2 a 5.
Pokud nevyrážíte do Bronx Zoo, zajděte si projít Upper West side:
Začněte na W 46 ulici v Intrepid sea, air & space museum (otevřeno od 10-17). Vstupné je dražší, ale pokud vás téma zajímá, rozhodně stojí za to sem zajít. Projdete si ponorku, uvidítě raketu Enterprise i letadlovou loď zevnitř. Na internetu je možné najít i slevové kupony, stačí trochu googlit. My jsme si stáhli (zadarmo!) slevu 20% na místě nám bez problémů lístek zlevnili. Pokud chcete uplatnit slevu, musíte na pokladnu.
Raketoplán Enterprise sice ve vesmíru nikdy nebyl, i tak ale na něj určitě mrkněte. Nám spadla čelist, jak je obří!
A teď do opery
Po návštěvě Intrepid muzea pokračujte pěšky směrem nahoru na roh W 64 st a Amsterdam Ave je metropolitní opera. Dovnitř se dostanete každý všední den od 10 do dvou a vstup je zdarma. Užijte si pohled na krásné křišťálové stropy, vyjděte po schodištích, kudy chodí operní hvězdy a nasajte tuto úžasnou atmosféru!
Pokračujte na 74 ulici u vody je poslední maják v New Yorku (malý červený). Cestou se projděte kolem Přírodovědného muzea, které se rozprostírá od 77 do 81 ulice. Na jeho návštěvu si ale vyhraďte jiný den. Strávíte tam totiž hodiny. Pokud jste tu s dětmi, určitě zajděte do Childrens museum of Manhattan na 83st a Amsterdam Ave. Když budete pokračovat po Broadway na 86 ulici a jste fanoušci seriálu How I met your mother najdete tu jackpot. Naproti metru uvidíte byt, kde bydlí Ted. Jeho druhý byt je na W 82 st u řeky (Riverside drive).
Psst… tajná ulička!
Další zastávkou je tajná ulička. Tu najdete v 94 ulici. Jmenuje se Pomander Walk a byla postavena jako jeviště Brodwayské hry. Je v podstatě kopií malé uličky v blízkosti Londýna. Tudorovské domky a londýnské lampy v kontrastu mrakodrapů? Jedině v New Yorku! Za zastávku rozhodně stojí i na 99 je st. Michael´s church. Mnohem zajímavější je ale katedrála st. John the divine, čtvrtá největší (křesťanská) katedrála na světě. My jsme ve vnitř našli obřího Fénixe z drahých kamenů. Jaké umělecké kousky tu najdete vy?
Studoval tu i Obama
Svůj celodenní výlet můžete ideálně završit v kampusu Columbijské univerzity. Sedněte si na schody před knihovnu, dejte si svačinu mezi studenty. Nebo si zajděte do místní kantýny, do které chodil svého času i Barack Obama. Columbijská univerzita hrála v mnoha filmech a seriálech – vzpomeňte si například na Ghost Busters. Atmosféra univerzitního kampusu je fantastická. Stojí za to si ji užít. Zároveň doporučujeme zajít i do knihovny univerzity. Když budete mít štěstí, zabloudíte i do některého ze salonků. Zůstávají totiž otevřené a vy tak můžete obdivovat krásné (a obrovské!) obrazy.
3. Den – čtvrtek s Empire state Building a knihovnou
Pro náš třetí den jsme si vybrali návštěvu Empire state building. Lístky si kupte dopředu online, nezapomeňte si je vytisknout. Vyražte sem hned ráno (startuje se v osm) a zařaďte se do fronty. Jen se ujistěte, že stojíte ve frontě na bezpečnostní prohlídku. S lístkem totiž nemusíte stát frontu na pokladnu a zkrátíte si tak čekání. Až se dokocháte výhledy na New York z výšky, pokračujte po páté avenue na 39 ulici.
Najdete tu New Yorskou veřejnou knihovnu a Bryant park. Celý park je podkopaný archivy knihovny. V knihovně nezapomeňte navštívit velkou studovnu, kde si můžete připomenout scénu z Ghost busters. Projít si můžete výstavy, které v knihovně pravidelně jsou. Zavítejte i do dětského centra. My jsme tu našli například původní hračky Medvídka Pú a sběratelské figurky Avengers. Knihovna pohladí kdejakou uměleckou duši. Zážitek si zintentizvníte, pokud se pak vydáte po 41 ulici, kde si na zemi můžete přečíst úryvky ze slavných knih (library on street). Tudy se přes Madison Avenue dostanete až na 42 ulici, kde sídlí Facebook a o kousek dál u vody i OSN.
Koho potkáte na Times Square?
Pokud se vydáte opačným směrem (tedy k Broadway) dorazíte přímo na Times Square. Užijte si neustále se zvětšující náměstí plné světelných reklam, kde i v noci je světlo jako ve dne. Vyfotit se tu můžete s Mickey mousem, nebo třeba s Iron manem. My tu narazili i na Woodyho a Buzze z Toy Story :). Koho tu potkáte vy?
Po Broadway se vydejte směr 50 ulice a pak se dejte vpravo. Projdete kolem Radio city music hall, která rozhodně stojí za návštěvu, po cestě budete mít i katedrálu sv. Patrika, která je od roku 2015 čerstvě opravená. Vyplatí se dojít až na Madison Ave a po ní pokračovat až na 53. ulici. Na rohu 53 a Madison Ave je kus historie – konkrétně kus Berlínské zdi, kterou si sem američani dovezli. Pokračujte po Madison Ave až na 55 ulici a odbočte vlevo na 6th Avenue. Na rohu těchto ulic najdete slavný pop artový nápis Love.
Chcete pokračovat v procházce? Pokud ano, projděte se až k Central Parku. Na jeho začátku je Pulitzerova fontána. Pro fanoušky seriálu Přátelé je to právě napodobenina této fontány, ve které ve znělce všichni blázní a tancují. Navíc z tohoto místa uvidíte i budovu, ve které pracoval Chandler (je to ta černá). Když se tu ztratíte v uličkách, uvidíte luxusní obchody, hotely, nebo byty, které mají vlastního vrátného.
4. Den – dolní část Manhattanu a seriálový pátek
Na pátek jsme si naplánovali procházky po dolním Manhattanu. Den jsme ale začali na Top of the Rock výhledem na New York. Doporučujeme koupit si vstupenky předem (my koupili variantu sun&stars, abychom sem mohli dvakrát a měli fotky jak z denního, tak i nočního New Yorku). Na Top of the Rock se i s platnou koupenou vstupenkou musíte objednat na přesný čas a to uděláte dole na ulici kousek od recepce. Paní vám nabídne volné časy, nahoru se jezdí cca po 15 minutách a už cesta výtahem nahoru je zážitek. Rychlý výtah vám totiž promítne kus historie New Yorku, takže máte pocit, že cestujete časem.
Po výhledech na New York nás čeká slibovaná procházka po dolní části Manhattanu. My jsme si metrem dojeli na 23 ulici (jeli jsme 6kou) a po 23 jsme došli až k Flatiron Building. Dům přezdívaný žehlička, si zahrál snad ve všech filmech natáčených v New Yorku. Pokračujte po Broadway dál dolů až k Union Square. Projdete se kolem univerzity NYU, dojdete do Washington Square parku s fontánou a kopií pařížského vítězného oblouku. Tuhle část New Yorku máme hodně rádi. Byty s typickými New Yorskými balkonky, malé kavárničky, spousta mladých lidí a příjemná atmosféra. To je to, co si vždycky odnášíme z této části města.
Chodím po Broadway (hladov) sem a tam
Po Broadway pokračujte dlouhou procházkou až na kraj ostrova k Battery parku. Čeká vás tu výhled na sochu svobody, možnost svést se (zadarmo! Na staten island ferry a užít si neopakovatelné pohledy na Manhattan). Na jedné straně vás čeká Muzeum židovského dědictví a muzeum mrakodrapů. Na druhé straně parku jsou Battery gardens a Seaglass carousel (doporučujeme pokud cestujete s dětmi!).
Z Battery parku jsme zvolili cestu zpět nahoru – po West St. Dojdete ke Ground Zero. Vstup je sem zadarmo a rozhodně stojí za návštěvu. My jsme se jako správní filmoví fanoušci rozhodli pokračovat pěšky do části zvané Tribeca. Přečetli jsme si totiž, že tu bydlí všechny filmové hvězdy. No dobře, ne všechny, ale Scarlet Johanson a Hugh Jackman jsou docela postačující lákadla. Nepotkali jsme je. Zato jsme na rohu Varick street a Moore Street našli centrálu Ghost Busters s trochu ošoupaným znakem na chodníku. Scarlet to není, ale taky fajn.
Seriálová procházka
Teď to bude hodně seriálový, ale i normální lidi, si procházku užijou. Po Varick street jsme pokračovali směrem nahoru a pak jsme pokračovali po 7th Avenue. Odtud můžete zahnout do Bleecker street a v místě, kde se potkává s Morton street uvidíte byt Phoebe ze seriálu Přátelé. Z Bleecker street jsme pokračovali (vlevo) do Barrow street a pak vpravo do Bedford street. Na rohu Bedford street a Groove Street uvidíte v plné kráse dům, ve kterém bydlela ta větší a populárnější část osazenstva seriálu Přátelé. Dole v domě si můžete zajít na jídlo. Dostali jsme sem několik doporučení, že tu výborně vaří a několik stolů vždy nechávají mimo rezervace. Když budete mít štěstí, budou mít stůl i pro vás :).
My jsme po Groove st. Pokračovali zpět do Bleecker st. A pak do Perry st. – tam můžete v řadě krásných řadových baráčků se schodišti najít i byt Carrie Bradshaw ze seriálu Sex ve městě (je po pravé straně směrem ke 4th st). Po 4th street jsme pokračovali opět nahoru směrem Jane street. Kousek odtud totiž najdete začátek High Line – bývalá nadzemka, kterou město chtělo zbourat, vydán byl i demoliční příkaz, ale místní občané (a zakladatelé neziskovky Friends of Highline) se rozhodli zabojovat. Z High Line, která doteď město hyzdila, udělali park v oblacích, kde si můžete užít nádherné výhledy na město.
Park v oblacích
Park se každoročně rozrůstá a zlepšuje a rozhodně ho nevynechte. Jak se na High line dostat? Na Jane Street zahnete k vodě a budete pokračovat až na Washington street. Po Washington street pokračujte nahoru až ke Gansevoort street, kde už uvidíte vstup na High line – kovové schůdky, které vás dovedou do parku v oblacích. Park doporučujeme projít až na jeho konec.
5. Den – sobotní relax na pláži
I v New Yorku se dá relaxovat na pláži! My jsme v náš pátý den návštěvy jsme vyrazili na pláže Coney Islandu. Zajděte i do zábavního parku. Projet se na Cyclone je nutnost. Tahle horská dráha je kus americké historie a my si ji dost užili. No a je tu i dost atrakcí pro děti. Jako fajn zakončení dne se tváří procházka po mostech spojujících Manhattan a Brooklyn – Wiliamsburg bridge a Brooklyn bridge. Den můžete zakončit picknikem na Brooklyn promenade, nebo na louce, která je hned mezi mosty Brooklyn Bridge a Manhattan Bridge.
V sobotu si můžete užít návštěvu Guggenheimova muzea, od 17:15 do 19:45 je tu vstup zdarma.
Je libo bleší trh?
Pokud fandíte bleším trhům, v Brooklynu jsou o víkendu otevřené ty největší bleší trhy – Brooklyn flea market. V sobotu můžete zajít na trh, který se koná na 176 Laffayet Ave. Nejlepší je vystoupit z metra na zastávce Fulton st nebo Laffayete ave a dojít pěšky. Po cestě jsme totiž viděli desítky domovních a garážních výprodejů, které jsou možná i zajímavější, než samotný Brooklyn Flea Market.
V neděli můžete zajít na nedělní bleší trh ve čtvrti Dumbo, najdete ho na Manhattan Bridge Archway Plaza. Trhy jsou samozřejmě sezóní záležitostí, proto je dobré předem mrknout na oficiální stránky brooklynflea.com.
6. Den – neděle – Wall street a okolí
Část Manhattanu v okolí Wall street je úplně jiný New York. Jsou tu klikaté uličky. Mísí se tu historie a nové moderní mrakodrapy. Je to nejstarší část New Yorku. Wall street je pojmenovaná podle zdi, která tu dříve skutečně stála a oddělovala místní obyvatele od indiánů. Pozůstatky této původní zdi jsou pořád k vidění. V klikatých uličkách okolo Wall street se doporučujeme ztratit, prozkoumat je všechny. Prohlédněte si historické budovy. Sáhněte na koule býkovi a užijte si atmosféru této části Manhattanu.
Pro nákupy doporučujeme zajít do Century21 (22 Cortlandt Street). Obchoďák nedaleko Wall street je rájem shopaholiků. Najdete tu snad všechny známější značky, vyzkoušíte si boty Prada, koupíte kabelku Gucci, nebo trenýrky Hugo Boss. Za zlomek původní ceny. My jsme tu ulovili hromadu pokladů – kabátek Guess, peněženku a kabelku Tommy Hilfiger, milion trenýrek, dětské oblečení Quicksilver.. Tenhle nákupák vám vezme dost času, pokud sem zavítáte 🙂
7. Den – muzejní pondělí
Na muzea jsme si vyhradili celý den a i tak to bylo jen tak tak. Jako první jsme vyrazili do přírodovědného muzea na Upper West Side. Za prohlídku stojí minimálně návštěva podvodního světa a dinosaurů. Když jsme tu byli s dítětem, líbilo se mu tu tolik, že jsme prošli snad všechno. To pak zabere i čtyři hodiny.
Pokračovali jsme návštěvou Metropolitního muzea umění na druhé straně Central Parku. I tady stojí za to si předem vytipovat, co vás nejvíc zajímá. Chcete se pobavit? Zajděte do části Evropské historie. Pravděpodobně tam najdete vystavený nábytek, který má vaše babička pořád doma nebo na chatě. Nám se nejvíc líbila možnost projít si kus egyptské pyramidy a sáhnout si na sochy z Velikonočních ostrovů.
Součástí MET je i Cloisters, vyražte sem ve stejný den jako do Metropolitního muzea umění a budete mít vstup zadarmo. Nejlepší je dopravit se sem metrem (trasa A, zastávka Dyckman st). Cloisters je francouzský zámeček. Co tedy dělá v New Yorku? Američani ho koupili, rozebrali a cihlu po cihle si tu znovu složili. Fakt. Mají to tam i na fotkách. Stojí za návštěvu, je to oáza klidu v horní části Manhattanu. Najdete tu malinké zahrádky se středověkými rostlinami, u každé se píše, k čemu se používala. Prozkoumejte malé místnůstky a na nádvoří se kochejte výhledem na řeku Hudson v plné síle (je obrovská).
8. Den – nezapomeňte na Central Park!
Central Park je jedna z našich nejoblíbenějších částí New Yorku. Park se stejně jako Manhattan mění před očima. Projděte ho celý. Jo, je to procházka o takových deseti kilometrech, ale rozhodně stojí zato. Najdete tu růžové zahrady, fontány, mosty, pickniková místa, úžasné výhledy a v letních měsících i otevřenou plovárnu. Naše nejoblíbenější část Central Parku? Pro picknik je to rozhodně Sheep Meadow. Pro atmosferickou procházku je to cesta od Bethesda fountain kolem sochy Andersena a Alenky v říši divů až k Shakespearově zahradě a Belvedere zámečku, ze kterého je nádherný výhled.
V Central parku je také spousta způsobů jak zabavit děti. Dětská hrací hřiště jsou rozeseta po celém Central Parku a jsou dobře označena na google mapách (playground). Najdete je vypsané i s jejich vybavením na oficiálních stránkách Central Parku
Zbyl vám nějaký den čas? Máme pár návrhů, jak ho využít:
- Zajeďte si metrem do čtvrti Little Italy a rovnou si projděte i sousední China Town. Našli jsme tu obchoďák s čínskými surovinami (Hong Kong Supermarket na Hester st). Většinu z těch věcí jsme viděli poprvé v životě. Navíc kousek od obchodu sedí na lavičce Marge a Maggie Simpsonovy. Zajděte si pokecat, najdete je na Hester Street před ViVi bubble tea (mezi Mott st a Mulberry st)
- Projděte si snobáckou čtvrť Upper East Side (po pravé straně Central Parku). Tady žije New Yorská smetánka a je to vidět všude, kam se podíváte. Domy lemující 5th Ave mají všechny vlastní domovníky, sídlí tu ty nejluxusnější obchody. I supermarkety tu jsou dražší než kdekoli jinde na Manhattanu.
- Dejte si svíčkovou a knedlíky! Jop, jde to i v New Yorku. Poblíž české ambasády je tu Bohemian Spirit Restaurant. Česká restaurace, ve které si zavzpomínáte, když se vám zasteskne po české kotlině.
- Zajezděte si na mechanickém býkovi! Jste přece v Americe, tenhle zážitek si nemůžete nechat ujít. Projet se na něm můžete zadarmo například v restauraci Johnny Utah´s (25 W 51st St). Zamávejte na číšníka, nechte si orazítkovat ruku a můžete jezdit celou noc až do padnutí.
- Vydejte se do Flushing Meadows – Corona Parku. Najdete tu pozůstatky světové výstavy z roku 1939 a 1964, prohlédnout si můžete sochu Unisphere, projít si pavilony, nebo si prohlédnout blízké Citi field, kde sídlí baseballový tým New York Mets. Když pojedete metrem č. 7 z Manhattanu užijete si krásné pohledy na New York, protože část trati je nadzemka.
- Odpočiňte si v parku – tentokrát máme na mysli Prospect Park. Najdete tu mnohem více klidu než v Central Parku, je tu i koutek pro rodiny s dětmi, kam si můžete jít zabruslit na kolečkových bruslích, nebo jen pobíhat ve fontáně.
Chcete cestovat levněji a ušetřit třeba za ubytování? Vyzkoušejte airbnb! S naším odkazem máte 600,- slevu na první ubytování a pokud zrovna hledáte letenky, podívat se můžete i na Letušku.